Pogrzeb
O pogrzebie
Åšmierć bliskich zawsze jest wydarzeniem wstrzÄ…sajÄ…cym i trudnym. W takich chwilach trudno o wszystkim pamiÄ™tać, i ciężko jest nie dziaÅ‚ać w wielkich emocjach. Dlatego parÄ™ sÅ‚ów przypomnienia o sprawach formalnych zwiÄ…zanych z pogrzebem, ale również kilka sÅ‚ów o pogrzebie chrzeÅ›cijaÅ„skim.
​
Informacje praktyczne
Dla speÅ‚nienia formalnych wymogów pogrzebu chrzeÅ›cijaÅ„skiego zmarÅ‚y powinien być naszym parafianinem. Jeżeli pogrzeb, wedÅ‚ug woli zmarÅ‚ego lub rodziny, ma siÄ™ odbyć poza swojÄ… parafiÄ… warto poinformować proboszcza parafii zamieszkania. Należy przy ustalaniu daty i godziny pogrzebu, przynieść ze sobÄ… Akt Zgonu. W trakcie przyjmowania zgÅ‚oszenia pogrzebu, duszpasterz zanotuje w kartotece parafialnej oraz ksiÄ™dze zmarÅ‚ych fakt Å›mierci parafianina.
​
Formy pogrzebu
Co do form pogrzebu warto wiedzieć, że skÅ‚ada siÄ™ on z trzech stacji: Modlitwy w Domu Przedpogrzebowym, Mszy Å›w. (może odbyć siÄ™ w innym czasie i miejscu) oraz Modlitw nad grobem. Te trzy stacje mogÄ… być ze wzglÄ™du na okolicznoÅ›ci zmienione. Na przykÅ‚ad Msza Å›w. odprawiana bez obecnoÅ›ci zwÅ‚ok w innym czasie lub miejscu, wtedy po pierwszej stacji nastÄ™puje trzecia – i to jest normalna forma pogrzebu chrzeÅ›cijaÅ„skiego w KoÅ›ciele Katolickim. Z różnych powodów proponuje siÄ™ czasem tÄ™ zwykÅ‚Ä… formÄ™ pogrzebu np. gdy, ktoÅ› ewidentnie nie chodziÅ‚ do koÅ›cioÅ‚a – nie tyle z powodu choroby, ile zwykÅ‚ej niechÄ™ci. Zgodnie zatem z życzeniem wyrażonym przez zmarÅ‚ego – przez jego postawÄ™ w życiu, a nie zgodnie z życzeniem rodziny, Msza Å›w. proponowana jest w innym czasie. W takim wypadku uroczysta forma pogrzebu wynikaÅ‚aby raczej z formalizmu i rytualizmu niż z prawdziwej pobożnoÅ›ci.